Sokan tévesen azt hiszik, hogy egy órára, amennyiben rá van írva, hogy vízálló, azzal már búvárkodni vagy fürdeni is lehet benne.

Javaslatunk az, hogy csak olyan órát használjon úszáshoz, búvárkodáshoz, ami arra alkalmas.

Néhány jó tanács:

  • olyan órát válasszunk, amely az adott sportoláshoz szükséges,
  • ékszerórát soha ne használjunk vízbe,
  • bőr és fém szíjas (ötvözet) órát sem érdemes vízben használni, a bőr bebüdösödik az ötvözet elszíneződik,
  • nyomógombos óráknál a gomb mellett befolyhat a víz, amennyiben nem megfelelően vízálló az óra vagy régi, (a tömítőgyűrű kiszáradása miatt)
  • ne használja vízben az órát, ha nem szakszervizben cserélték az elemet, (tömítő gyűrű nem kerül vissza, nincs nyomáspróbázva)
  • javasoljuk viszont a szilikon- és acél szíjas órákat,
  • figyeljük a jelöléseket a 3BAR, 30M jelölés nem a merülési mélységet jelenti

Egy óra hátlapján vagy számlapján látható jelölés jelentése:

Egy óra vízzel szembeni ellenálló képessége annál nagyobb, minél nagyobb számot látunk rajta. Ez a szám viszont nem a merülési mélységet mutatja, vagyis nem azt jelenti, hogy egy 3BAR vagy 30M jelölésnél 3 méterre vagy 30 méterre merülhetünk az óránkkal. A jelölés jelentése annyi, hogy az órát bevizsgálták és a 30M jelölés feltételeinek megfelel. Az óra ebben az esetben - mint ahogy a táblázatban is látjuk - alacsony szintű védelemmel rendelkezik, ellenáll fröccsenő víznek illetve esőnek. Alacsony szintű védelem esetén az óra tesztelése 3 BAR nyomáson történik, ami kb. 30 méter vízoszlop statikus nyomásának felel meg. Így tudják tesztelni, hogy az óra ellen tudjon állni fröccsenő víznek és magasból lehulló esőcseppeknek. Innen ered a 3BAR vagy 30M jelölés.

Az alábbi táblázat jól szemlélteti melyik vízálló óra mire is használható.

Az órák vízállóságáról